Slide Left Slide Right

Sinemardin

"SineMardin, İnsan ve Sinemanın buluşma anıdır. Böyle bir ayrımın olması utanç kaynağı olurdu."
Sinemardin

Bazı kentler vardır ki, özünde içerdiği kültürel ve sosyal ritmiyle sanatın her disiplinine binlerce yıldır ev sahipliği yapmış, kuşaklar boyu taşınmış bir dünya mirasını günümüzün en kuvvetli iletişim aracı olan sinemanın yaratıcılığına bütün özgüveniyle sunabilmektedir. Ülkemizde sayıları giderek artan film festivalleri, gerek kentlerin marka değerine önemli katkıda bulunması gerekse sinema endüstrisinin ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtması açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Mardin, eşsiz özelliklerinin yanında öyle bir ayrıcalığa sahiptir ki diğer kentlerden farklı olarak sinemayla olan ilişkisini sürekli kılabilmiştir. Sinema literatürüne “Mardin ışığı" olarak taşınmış bu özellik, Mardin’in bir plato olarak ülkemiz ve dünya sinemasının cazip mekanlarından biri olarak tanınmasını sağlayacaktır. SineMardin kurumsal kimliğiyle 2007 yılından bu yana gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Mardin Film Festivali, sürdürülebilir bir deneyim kültürünün Mardin’in sinemayla alakalı altyapısıyla harmanlanarak tanıtılmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda, sadece Mardin’le sınırlı kalmayıp ülkemiz sinema toplumu için bir buluşma havalığı olarak sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

2020’de 14. SineMardin’de görüşmek dileğiyle..


Zihni Tümer 


SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Başkanı


Mardin Film Ofisi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Sinemardin Uluslararası Mardin Film Festivali 14.kez izleyiciyle buluşacak.

16 ve 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan SineMardin, ilk kez gerçekleştirildiği 2006 yılından bu yana, büyülü kent Mardin ve Mezopotamya'nın öykü ve anlatı geleneğine bir atıf olarak film senaryolarından doğru yaptığı özgün film seçkisiyle farklılık yaratan Sinemardin, mümkün olan en geniş izleyiciye ulaşılabilir bir sanat etkinliği sunuyor. 

Tüm gösterim ve etkinlikleri ücretsiz olan SineMardin, Emirgan AVM Cinemaximum salonlarında gerçekleştirilecek. 


Sinemardin International Mardin Film Festival, which will be organized by the Mardin Film Office with the contribution of the Ministry of Culture and Tourism, will meet the audience for the 14th time.

Sinemardin, which has made a difference with its film selection made from the film scripts as a reference to the story and narrative tradition of the magical city of Mardin and Mesopotamia since its debut in 2006, offers an art event accessible to the widest possible audience, will be held between 16 and 23 October. 

All the screenings and events are free of charge and will be held in the Cinemaximum theatre of Emirgan AVM Cinemaximum.Duyurular
Duyurular

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı pandemi kuralları çerçevesinde salonlarda sosyal mesafe kuralları uygulanmaktadır tüm gösterimlerde maske takmak zorunludur.


Salon kontenjanı maksimum 97 kişi ile sınırlıdır.


MFO

MARDİN FİLM OFİSİ
MFO

Mardin Film Ofisi, Mardin’in ulusal ve uluslararası bir film çekim mekanı olarak tanıtılmasını ve sürdürülebilir bir sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür.  


Mardin Film Ofisi, dürüst bir arabulucu yaklaşımıyla film çekim mekanları ve halkın ihtiyaçlarıyla film prodüksiyonlarının hedeflerine ulaşmaları için yerel çözüm ortaklığı sunar. Mardin Film Office is a not-to-profit organization aims to promote Mardin locally and internationally as a filming location and to contribute development of sustainable cinema culture in Mardin.


Mardin Film Office follows an honest intermediary approach providing an effective advocacy for resident's concerns about filming and balance these against what film productions need to achieve their goals.


Mardin Film Ofisi

www.mardinfilmofisi.org